Yağ Sağlıklı Mıdır?

Son zamanlarda yapılan çalışmalar bazı yağların aslında sağlıklı ve şaşırtıcı bir şekilde vücudumuzun düzgün çalışması için gerekli olduğunu belirtir. Beslenme düzenimizde bazı yağ türlerine ihtiyaç vardır. Bunlar olmadığında vücudumuzdaki çeşitli organlar kötüye gitmeye başlar.

Yağlı hamburgerlerde ve çeşitli kızartmalarda kötü yağlar olduğu gibi somon ve karalahana gibi organik yiyeceklerde doğal olarak bulunan iyi yağlar da vardır.

Genel olarak Omega-3 yağ asitleri şeklinde bilinen bu yağ asitlerinin, yağın yapı taşları ve temelini oluşturduğu belirtilmiştir. Omega-3 grubunda DHA ve EPA olmak üzere çok iyi bilinen iki yağ asidi türü bulunur. Bu yağ asitleri, iltihap azaltma; hücre, kas, organ ve sinirlerin üretimi ve bakımı, ayrıca kalp atışı ve kan basıncının düzenlenmesi gibi çok farklı işlev ve görevlere sahiptir.

Omega-3 yağ asitleri, EPA’lar (Temel Yağ Asitleri) olarak adlandırılan yağ grubuna dahildir. Bunlar vücudun doğal olarak üretemediği yağlardır. Dolayısıyla bu yağların emilimi yalnızca beslenme veya takviye yoluyla sağlanır.

Yağ Asitleri ve Görüş Yeteneği

Görüş yeteneğimiz ve genel göz sağlığımıza gelince, sayısız klinik araştırma ekibi bu konuda benzer sonuçlar veren çalışmalar yürütmüştür: Sağlıklı gözler için Omega-3 yağ asitleri olmazsa olmaz. Yakın zamanda yapılan analizler, yetişkinlerde göz kuruluğu, glokom ve sarı nokta hastalığının (makula dejenerasyonu) önlenmesinde kilit kaynaklardan biri olarak Omega-3’e işaret etmektedir. Araştırmalar, beslenmelerinde düzenli olarak Omega-3 almayanlara kıyasla düzenli olarak Omega-3 tüketen bireylerin göz sorunları yaşama ihtimalinin yaklaşık %30 daha az olduğunu tespit etmiştir.

Yağ Asitleri ve Bebekler

Omega-3 yağ asitleri bebeklerin görüş yeteneğinin gelişmesinde daha da büyük öneme sahiptir. Bu yağların görüş yeteneğinin gelişimini tetiklediği kanıtlanmıştır. Bebekler Omega-3 yağ asitlerini, anne sütünden ve içerisine belirli düzeylerde DHA ve diğer Omega-3 yağ asitleri eklenmiş bazı bebek mamalarından alır. Araştırmalar, bu yağların alımında daha iyi olan kaynağın anne sütü olduğunu gösterir. Bunun sebebi bu yağların anne sütünde doğal olarak bulunmasıdır.

Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı Fakültesi’nden (Harvard School of Public Health) araştırmacılar 2 ila 4 aylık bebeklerden oluşan bir grupta karşılaştırma yaptılar. Bu gruptaki bebeklerin bir kısmı, içerisine belirli düzeyde DHA eklenmiş bir mamayla beslenirken diğer kısmına sıradan bebek maması verilmiştir. Sonuçlar hiç de şaşırtıcı değil. DHA bakımından zengin mamayı tüketen grup, normal mamayla beslenen gruba kıyasla çok daha yüksek görsel aktivite ve gelişim sergilemiştir.

Omega 3 Tüketimi

Doğal olarak Omega-3 yağ asitleri bulunduran yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesi veya balık yağı, kyani ya da kril yağı gibi yüksek miktarda Omega-3 içeren bir takviyenin beslenme düzeninize eklenmesi önemlidir. Bunun için beslenme düzenimize ekleyebileceğimiz en iyi yiyecekler somon, bazı alabalık türleri ve ton balığı gibi her tür soğuk su balığıdır. Sıkça tercih edilen diğer yiyecekler ise ceviz ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

Leave a Reply

Required fields are marked*