Daha Sağlıklı Saçlara Nasıl Sahip Olunur?

Cildimizi korumak için güneş koruyucu kullanmamız konusunda uyarıldık. Kalbimizi sağlıklı tutmak için düzenli olarak egzersiz yapmamız gerektiğini biliyoruz. Peki en son ne zaman saçınızla ilgili bir kamu spotu duydunuz? Muhtemelen hiçbir zaman. Bu üzücü bir durum; çünkü sağlıklı saç, sağlıklı bir yaşam biçiminin göstergesi olabilir! Saçımız ısıtıcı aletler, zararlı kimyasallar, güneş hasarı ve hatta fazla yıkama gibi her türden stres etkenine maruz kalır. Saçınıza bakmamanız her kuaförün en kötü kabusuna yol açabilir: saç dökülmesi. İşleri tersine döndürmek ve saçınıza ihtiyacı olan kuvveti kazandırmak için yapmanız gereken, besleyici maddeler açısından zengin bir diyet programı uygulamaktır.

İş beslenme programınıza besleyici maddeler eklemekle bitmez. İhtiyaç duyulan bütün besin maddelerinin doğru miktarda tüketilmesi önemlidir. Sağlıklı saçlar için en önemli besleyici maddelerden biri Omega 3 yağ asitleridir.

Peki, nedir Omega 3? Bitkilerde ve çeşitli deniz ürünlerinde bulunan, birbiriyle alakalı yağ asitlerinin meydana getirdiği bir gruptur. Omega 3’lerde pek çok yağ asidi olsa da, bunlardan en önemli 3 tanesi ALA, DHA ve EPA’dır. Bu asitler belirli yiyeceklerde ve besin takviyesi şeklinde bulunabilir. Bu takviyelerle ilgileniyorsanız, Kyäni Sunset, Nuskin veya Mannotech gibi D Vitamini içeren ürünleri inceleyin.

Omega 3’ün size sağlayacağı faydalar saymakla bitmese de, saçınıza yararları şu şekilde sıralanabilir (kasıt vardır):

Saç Dökülmesini Önleme

Saç dökülmesi, ya da tıbbi adıyla Alopecia’nın varlığı, saç derisinin veya vücutta kıl dökülmesine maruz kalabilecek başka bölgelerin incelenmesiyle ortaya çıkabilir. Saç dökülmesi her yıl milyonlarca insanı etkiler. 35 yaşına kadar olan erkeklerin %40’ı, 60 yaşına kadar olan bireylerin ise %65’i saç dökülmesi sorunu yaşamaktadır.

Saç dökülmesi kendini kadınlarda ve erkeklerde farklı şekillerde gösterir. Erkeklerin saçı genelde şakaklarından dökülmeye başlar. Kadınlarınki ise alın bölgesinden ya da genellikle baş kısımlarından dökülür. Saç dökülmesinin pek çok sebebi olsa da, bunların başlıcası kalıtımdır.

Saç dökülmesi, Omega 3’ün yiyecekler veya besin takviyeleri yoluyla tüketiminin artırılmasıyla kolaylıkla önlenebilir. Yeterli miktarda besin maddesi almayan vücudumuzda saç dökülmesinin önlenememesi bir yana, her gün dökülen veya kırılan saçların tekrar oluşması da zorlaşır. Bu durum zaman içinde, geri döndürülmesi genellikle çok zor olan bir saç dökülmesine yol açar. Saç dökülmesini önlemede her gün sağlıklı miktarda Omega 3 tüketimi büyük önem arz eder.

Saçın Uzama Oranını Artırma

Saç, bir saç kökü vasıtasıyla tek seferde bir tel halinde uzar. Bir saç teli bir kökten çıkar çıkmaz, onun yerini alacak yeni bir saç oluşur. Saç, standart olarak günde yaklaşık 1 milimetre veya ayda yaklaşık 1,27 santimetre uzar. Bu miktar elbette ki kişiden kişiye değişir, fakat genel oran budur.

Omega 3 saçın daha hızlı uzamasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda saç kökleri ve tellerinin daha sağlıklı olmasına yardım eder. Saç uzamasını tetikleyen A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta daha etkili bir şekilde işlenmesini sağlayan Omega 3, saç uzatma konusunda etkili bir unsurdur.

Omega 3, saç uzama hızını artırırken bir yandan da saçın kalınlaşmasını ve daha parlak olmasını sağlayabilir. Gerekli yağ asitlerinden zengin bir beslenme programı olmadan saç cansız ve kuru hale gelir. Omega 3, saç köküne gerekli nemi verecek besin maddelerini sağlayarak kökü besler.

Unutmayın ki beslenme programınızda Omega 3 miktarı yeterli değilse, yaşadığınız tek sağlık sorunu saç dökülmesi olmayabilir. Aslında saç dökülmesi, vücutta potansiyel olarak çok daha ciddi sağlık sorunlarının yaşandığının habercisi olabilir. Basit bir besin takviyesi, Omega 3 eksikliğinden kaynaklı belirtilerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Bu hususta bir doktora danışılması mutlaka tavsiye edilir.

Leave a Reply

Required fields are marked*